ALFA ROMEO HAKKINDA

  Paylaş

  ALFA ROMEO HAKKINDA

  Mesaj tarafından Admin_ßy ScRafoo Bir Salı Mart 03, 2009 6:17 pm

  Otomobil Markası

  Üretildiği ülke: İtalya Kurulduğu Yıl: 1910 İsmi Nereden Geliyor: Anonima Lombarda Fabbricca di Automobili kısaltması ve Nicola Romeo’nun soy ismi Kurucusu: Nicola Romeo Amblemin Anlamı: Kırmızı haç soyluluğu, beyaz zemin halkı ve köylüleri simgeliyor. Taç giymiş engerek yılanı ise soylu Viscoti Ailesi’nin armasından alındı.


  Spor otomobilleri kategorisindeki üstünlüğü sürdürmek amacıyla sekiz silindirli bir motor tasarlandı. Bu motor, Spider ve Telaio Corto, Torpedo uzun ve tek kişilik özel gran premio Telaio modellerine ayırt etmeksizin monte edilen 2336 cc 1750 6C modeli ile aynı silindir çapı ve stroka sahipti.
  Motorun yapısı 6 silindirliye nispeten motorun ortasındaki dağıtım kumandası, aşağı doğru sıralanmış bir dizi dişli eklenerek düzenlenmiştir. Silindir grubu, sıcak saplamalı çelik milli hafif dökümden iki yarı blokdan oluşmaktadır. Hafif dökümden imal edilmiş ve iki kısımdan oluşan silindir kapağı dünya çapında bir yeniliktir. 1931'de Mille Miglia yarışlarındaki hayalkırıklığından sonra , otomobil Targa Florio Yarışını kazanır. Bundan sonra Le Mans'ta hem 2/4 kişilik Spider ile hem de Gran Premio Monza ve Le Mans'ta çift kişilik ile bir seri başarıya imza atar. Jano tarafından tasarlanan modelin üretimi 1931 yılında başlandı, değişik versiyonlardan sonra, 188 değişik şase tasarımı ile 1934 yılında bitti.


  Yarış Otomobilleri :

  Üretim yılı: 1931- 1934
  Motor: sıralı 8 silindir, çiftbloklu hafif döküm gövdeli çelik saplamalı motor.
  Silindir Hacmi: 2336 cm³
  Güç: 5000 devir/dak'da 142 HP (kısa-uzun model)
  5200 devir/dak'da 155 HP (Spider yarış modeli)
  5400 devir/dak'da 165 HP (Monza modeli)
  5200 devir/dak'da 155 HP (1931 Le Mans modeli)
  5400 devir/dak'da 165 ve 180 HP (1932-34 Le Mans modeli)
  Maksimum Hız: 165 km/saat'den(Uzun model) 225 km/saat'e kadar (Monza modeli) .


  Emniyet güçleri “Büyük Yılan Üreticisinin” sadık müşterileridirler.
  Alfa Romeo otomobilleri üstün randımanlarıyla gerek takip ve gerekse yakalama operasyonları gibi acil durumlar için ideal araçlardır. Polis birimleri, yıllar boyunca, açılır tavanlı şık “1900 Tİ” modelinden, altmışlı yılların asker yeşili rengindeki unutulmaz “Giulia”larına kadar birçok aracı kullanmışlardır. Diğer ülkeler de tercihlerini de bu İtalyan aracından yana kullandılar. Örneğin İsviçre ve Malezya polis teşkilatında da “Giulia 1.6” kullanılmıştır. İtalya’da, “Giulia” modelinden sonra “Giulietta” ve daha sonra da, ‘80li yıllarda “75” modeli kullanılmıştır.


  Alfa Romeo kimliği
  Bir otomobil fabrikası, efsanevi bir marka, bulaşıcı bir virüs (1970 senesinin unutulmaz reklam kampanyasında da söylendiği gibi). Alfa Romeo tam anlamıyla nedir? İkinci dünya savaşı sonrasından 1974 senesine kadar “proje şefliği” görevini üstlenen Orazio Sata, 1974 senesinde yapılan bir röportajda şöyle anlatmaktadır: “Alfa Romeo sıradan bir otomobil fabrikası değildir; burada üretilen otomobiller sıradan araç üretiminin ötesindedir. Bu bir taşıt aracı yaşanan bir tutku, bir coşkudur. Bu bir yaşam tarzı ve motorlu bir taşıtın farklı algılanmasıdır. Tanımları zorlayan bir kavramdır. Bütünü, insan kişiliğinin tarifi mümkün olmayan anlatımı gibidir. Bunlar, mantıktan da öte, bir duygu, tutku ve kelimelerle ifadesi zor olan insanın ruh halleri gibidir. Aslına bakılırsa, bunların bir bölümü mekanik aksamdan oluşuyor ve dolayısıyla da tanımlanmaları gayet kolaydır. Bunlar en iyi olmanın, olmazsa olmaz olduğu, yarış faaliyetlerinin ürünü olan kavramlardan doğmaktadır.

  Alfa Romeo’lar moda oluyor.
  1970 Spor Otomobiller Güzeli Luciana Pegoraro mukavemet yarışlarında büyük başarılar sağlayan “33” modeliyle poz vermektedir.

  ahnelerin baş köşesinde
  Sinemanın yıldızı Alfa Romeo. 1978 senesinde, Giancarlo Giannini ve Goldie Hawn’ın başrollerini paylaştıkları ve rejisörlüğünü Mario Monicelli’nin üstlendiği “Anita ile Yolculuk” filminin yıldızı bir “Giulietta”dır.
  Alfa, aynı zamanda birçok macera ve polisiye filmindeki takip sahnelerinde, özellikle de “Giulia” modeli ile boy göstermenin yanı sıra reklam filmlerinde de yer almıştır. Bu da özellikle yetmişli yıllara özgü bir moda olmuştur.
  Giorgio Boca “Alfa Romeo’lar eğlendirici otomobillerdir.” diyerek, “1960 senesinden beri hep kırmızı renkte Alfa Romeo kullanmaktayım. En çok beğendiğim modeli ise, virajlarda mükemmel bir yol tutuşu sağlayan sisteme sahip olan Alfetta 2000 modelidir” diye devam etmektedir

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:55 am